Αρχική σελίδα » Συμμετέχουσες Ερευνητικές Ομάδες » 1η Ερευνητική Ομάδα: Παράκτιας Γεωμορφολογίας & Ωκεανογραφίας (ΕΚΠΑ)

Περιγραφή: Η 1η ερευνητική ομάδα (Μέλη της ΚΕΟ και ΟΕΣ) της Παράκτιας Γεωμορφολογίας & Ωκεανογραφίας που ανήκει κατά βάση στο Εργαστήριο της Φυσικής Γεωγραφίας του Τομέα Γεωγραφίας και Κλιματολογίας του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος (ΕΚΠΑ) έχουν μακρά εμπειρία σε θέματα φυσικής γεωγραφίας (π.χ. δέλτα ποταμών, παραλιακά μέτωπα), γεωμορφολογίας (π.χ. λεκάνες απορροής), κλιματολογίας, παράκτιας ωκεανογραφίας, δυναμικής ιζηματολογίας, φωτογεωλογία και εφαρμογές ΓΣΠ.

Κύρια Ερευνητική Ομάδα (ΚΕΟ)

Σεραφείμ Πούλος: Γεωλόγος, Δρ. Ωκεανογράφος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ (CV)

Παναγιώτης Νάστος: Φυσικός, Δρ. Μετεωρολόγος - Κλιματολόγος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ (CV)

Γεώργιος Σκιάννης: Φυσικός, Δρ. Γεωφυσικός, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος  Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, ΕΚΠΑ (CV)